E-ticaret sitelerinin tasarımları ve altyapıları belli aralıklarla güncellenmelidir. Aksi takdirde web site gerekli performansı karşılamayabilir. Bunun yanı sıra işin büyümesi nedeniyle web sitenin altyapısı ihtiyacı karşılayamaz hale gelebilir. E-ticaret sitenizin yenilenmeye ihtiyacı olduğunu gösteren bazı durumlar bulunuyor ve bu rehberde de bu durumları ele alıyor olacağız.

Site üzerinde herhangi bir güncelleme yapamamanız

Eski siteler bir yerden sonra yazılımları nedeniyle yeni tasarım trendlerini ve ihtiyaçları karşılayamaz hale gelirler. Kod yapısı eski olduğu için site üzerinde güncellemeler yapmak bir hayli zorlaşır ya da güncelleme yapılamaz hale gelir. Sitenizin bu tür güncellemelere izin vermiyor oluşu ve site üzerinde herhangi bir değişiklik yapamıyor oluşunuz sitenizi yenilemeniz gerektiğine dair bir işarettir.

Siteyi terk etme oranlarınızın hızla artış göstermesi

Site tasarımı, tüketicilerin satın alma kararlarını doğrudan etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Site tasarımı, firmaya duyulan güveni de doğrudan etkiliyor. Eski ve karmaşık tasarımlar sitenin yenilenmediğini izlenimini vermenin yanı sıra kullanıcılarda bir güvensizlik oluşturabiliyor. Bu durumlarda da siteyi terk etme oranları (Bounce Rate) hızlı bir şekilde artış gösterebiliyor. E-ticaret siteniz üzerindeki siteyi terk etme oranlarının hızlı bir şekilde artış göstermesi de bu durumun işaretçilerinden biridir.

Sitenin yavaş yükleniyor olması ve mobile uyumsuz olması

Sitenizin yavaş yükleniyor olması da ziyaretçileri kaçıracaktır. Sitenizin yüklenme süresi arttığında kullanıcılar bu bekleme sürelerinden rahatsız olacaklardır. Kullanıcıların ortalama olarak bir sayfanın açılması için beklediği süre 3 saniyedir. Bu sürenin üzerine çıkılması durumunda, ziyaretçilerinizi kaybetme ihtimaliniz artacaktır.

Sitenin yüklenme süresinin artması, Google’daki organik arama sonuçlarında da alt sıralarda görünmenize neden olacağı için organik trafiğinizde de önemli bir düşüş görme ihtimaliniz yüksek.

Site açılma hızının yanı sıra mobile uyumlu olmaması da belli bir trafiği kaçırmanıza neden olacaktır. Tüketicilerin mobil kullanımının artması, web sitelerin mobil trafiklerini de artırmaya başladı. Sitenizin mobile uyumlu olmaması, kullanıcı deneyimini olumsuz bir şekilde etkileyeceği için ziyaretçileriniz sitenizi terk etmeye başlayacaklardır. Mobile uyumlu tasarımlar, ziyaretçileri sitede daha fazla tutmaya yardımcı olacaktır ve geri dönüşümlerinizi artıracaktır.

Mobil tasarımlar hakkında detaylı bilgi almak için sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Site tasarımınızın eski olması

Ticarette ve pazarlamada en önemli detaylardan biri de ürünün göze iyi görünür olmasıdır. Ürünün albenisinin yüksek olması marka değerini ve markaya olan ilgiyi de artırır. Bu noktada da tasarım devreye girmektedir. Web sitenizde de aynı mantık geçerlidir. Site tasarımınızın eski olması ve günceli yakalamaması da markaya olan bakış açısını olumsuz bir şekilde etkileyecektir.

İnternet kullanıcılarının büyük bir bölümü sitenin nasıl göründüğüne yani tasarımına dikkat etmektedir. Yapılan bir araştırma, kullanıcıların yüzde 66’lık bir bölümünün site tasarımının göze iyi görünür olmasını istediği ortaya koyuyor. Buna ek olarak başka bir araştırma da kullanıcıların yüzde 38’lik bölümü ise içerik düzeni iyi olmayan sitelerle etkileşime girmeyi bıraktıklarının ortaya koyuyor.

Tasarım görsel olarak markaya olan ilgiyi ve güveni etkilediği için, tasarımın demode olması ve eskide kalması, marka imajına önemli bir zarar veriyor.

Tasarımın çok karmaşık olması

Son yıllarda tasarımın birçok alanında sadelik ön plana çıkmaya başladı. Flat Design akımının web sitelerine yansımasıyla beraber eskiden sık kullanılan karmaşık tasarımlar artık demode olmaya başladı. Demode olmanın yanı sıra sade tasarımların kullanıcı deneyimini daha fazla artırdığı da artık kabul gören gerçekler arasında yer alıyor.

Tasarımın karmaşık olması, kullanıcıların site üzerindeki içerikleri iyi bir şekilde anlayamamalarına neden oluyor. Bu da site üzerinde rahat gezinilmemesine, aranılan ürünlerin bulunamamasına ve bu sebeple de site üzerinde geçirilen sürenin azalmasına neden oluyor.

E-ticaret sitenizi yenilemek veya sıfırdan bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız Emlak altyapı paketlerinden ihtiyacınıza uygun bir çözüm bulabilir ve 1 günde e-ticaret sitenizi kurabilirsiniz. Dilerseniz demo talebinde bulunarak, hizmetlerimizi de denemeye başlayabilirsiniz.